WordPress Otomatik Yedekleme

Merhaba arkadaşlar,

Biliyorsunuz ki wordpress sitenizde oluşan herhangi bir veri kaybı ve saldırıda site yedekleriniz can damarınızdır.

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda emeklerinizin boşa gitmesini istemiyorsanız düzenli olarak yedek almalı ve emeklerinizi güvende tutmalısınız. O yüzden bugün sizlere otomatik olarak yedek alan, kullanışlı bir eklentiyi tanıtıcam. Biliyorsunuz ki klasik olarak yedek almaya üşenebiliyor ve  zaman ayıramayabiliyoruz bu yüzden sizlere gayet kullanışlı olan BackUpWordPress eklentisini nasıl kullanıcağımızı göstereceğim.

Şimdi,  BackUpWordPress kullanabilmek için ilk olarak eklentiler kısmından yeni ekle diyerek BackUpWordPress adlı eklentiyi bulup kuruyor ve etkinleştiriyoruz.

Kurduktan sonra araçlar bölümünden Backups seçeneğine tıklayarak ayarları yapmaya başlayacağız.

Backupsa bastıktan sonra karşımıza gelen ekranda, aşağıdaki resimde işaretli yerden ayarlar kısmına giriyoruz.

 

Ayarlar kısmına girdikten sonra aşağıdaki resimde numaralarla işaretli kısımlar sırasıyla şu anlamları içeriyor.

  1. numaralı kısım tüm sitenizi, sadece dosyalarınızı veya sadece veritabanınızı yedekleme seçeneği sunuyor. Benim önerim tüm sitenizi yedeklemenizdir. Bunun içinde Both Database & Files seçeneğini seçmelisiniz.
  2. numaralı kısımda ise hangi aralıklarla sitenizi yedeklemek istediğinizi soruyor. Seçeneklerde ayda bir, haftada bir ve günde bir olmak üzere çokca seçenek mevcut kendinize göre bunu seçebilirsiniz.
  3.  numaralı kısımda ise sitenizin hangi saatte otomatik olarak yedeklenmesi gerektiğini seçiyorsunuz. Benim önerim yoğunluğun az olduğu zamanlardan gece saatleridir.
  4. numaralı kısımda kaç tane yedeğin saklanacağını seçiyorsunuz. Yani yeni yedekler aldıkça eskisini otomatik olarak silecek, sizin içinde yer bakımından problem çıkartmayacaktır. Benim önerim 3 yedek saklamasıdır.
  5. kısımda ise yedeklerinizi mailinize yollayabiliyorsunuz. Fakat bunda dikkat etmeniz gereken 10 mb tan küçük yedeklerinizi mail ile yollayabiliyor.

 

Evet bu işlemleri bitirdikten sonra otomatik olarak ayarladığınız gün ve saatlerde yedek alacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın