C# – MessageBox Kullanımı

Merhaba arkadaşlar,

C# ile açmış olduğumuz formumuzda messagebox kullanımını göstereceğim ve  if döngüsü ile 1 örnek yapacağım.

Örneğimiz için C# ile açmış olduğumuz formumuza sadece  1 adet button ekliyoruz. Eklediğimiz butonun içine yani click olayına ise aşağıdaki kodları yazıyoruz.


private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{

if (MessageBox.Show("Seçiminiz Nedir?", "Üst Başlık", MessageBoxButtons.YesNo, MessageBoxIcon.Information) == DialogResult.Yes)
MessageBox.Show("Evete Basıldı");

else
MessageBox.Show("Hayıra Basıldı");
}

Kodlarımızla ne yaptık?

İf döngüsü ile messagebox kullanarak ekranda evete basılınca evete basıldığını hayıra basıldığında hayıra basıldığını gösteren messagebox penceresi oluşturduk. Messagebox penceresini oluştururken parantez içinde kalan kısımlardan ilk sıradaki yerden pencerenin içinde ne yazması gerektiğini, ikinci sırada ise üst başlıkta ne yazması gerektiğini belirledik. Daha sonra kullandığımız messagebox penceresinde hangi butonların olacağını belirledik. Burada istersek farklı buton çeşitleri de kullanabiliyoruz. Sonrasında messagebox penceremizin içindeki iconumuzu information olarak belirledik. Burada da istersek çeşitli iconları kullanabiliriz. En son olarak dialogresult ile sonucumuz evet ise ekranda evete basıldığını değil ise hayıra basıldığını yazmasını sağladık ve işlemimizi bitirdik.

Ekran çıktılarımız ise aşağıdakiler gibi oldu.

Evete basıldığında.

Hayıra Basıldığında.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın