Android Telefonlarınızda İstenmeyen Aramaları ve Mesajları Engelleme

Bazı durumlarda, telefonlarımızı düşen istenmeyen mesajlar ve gelen çağrılar canımızı sıkabilir. Bu mesajlar veya aramalar, tanımadığımız birinden veya iletişim halinde olmak istemediğimiz birinden gelebilir. Bu tip durumlarda bu mesaj ve aramalar engellemek, bu kişilerden kurtulmak için en iyi yöntemdir.

Engelleme Nedir?

Engelleme, belirlemiş olduğunuz numaranın, telefonunuza mesaj veya arama yapamaması durumudur. Yalnızca seçmiş olduğunuz kişinin çağrıları ve mesajları telefonunuza ulaşmaz iken bunun dışında kalan herkes ile normal iletişiminizi sürdürebilirsiniz. Bu işlem oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Engelleme Nasıl Yapılır?

Bir numaradan gelen mesajları ve aramaları engellemenin birçok yöntemi bulunur. Bunlardan ilki, operatörünüz ile iletişime geçerek belirlediğiniz numaranın size ulaşamamasını ve mesaj gönderememesini istediğinizi söylemenizdir. Bütün operatörler kullanıcıları için bu hizmeti sağlamaktadır. Bu sayede istemediğiniz kişi, numaranızı aradığında meşgul çalar ve onun size yollamış olduğu hiçbir mesaj telefonunuza ulaşmaz. Bu bağlamda bu işlem tercih edilen bir yöntemdir.

Bunun yanında telefonunuza istemediğiniz kişilerden arama ve mesaj gelmesini engellemek için, telefonun kendi ayarlarını da kullanabilirsiniz. Android telefonlarda bu ayar, Ayarlar başlığı altından Arama Ayarlarına ulaşarak çözülebilir. Burada sizi aramasını istemediğiniz numarayı girebilirsiniz. Yine bu numaranın size mesaj göndermesini de engelleyebilirsiniz. Bu işlem tamamen ücretsizdir ve tüm android telefonlar bu hizmeti kullanıcılarına sunmaktadır.

Bazı telefonlarda mesaj engelleme işlemi için, mesaj ayarlarına girmek ve buraya özellikle numarayı girmek gerekebilir ve fakat çoğu android telefonu engellediğiniz numaranın size mesaj göndermesini de aynı zamanda engellemektedir.

Engel Kaldırılabilir mi?

Evet, elbette. Daha önce engellediğiniz bir numaranın engelini kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Bu işlem için engelleme bölümüne girip, numarayı seçip kaldırmanız yeterlidir. Böylelikle engellediğiniz numara size yeniden mesaj gönderebilir ve arama yapabilir. Operatör yardımı ile engelleme yaptı iseniz de, operatörünüzü arayarak engeli kaldırabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Android Telefonlarınızda İstenmeyen Aramaları ve Mesajları Engelleme (1 Yorum)