Google İle Bulanık Görüntüyü İyileştirme Gerçek Oluyor

Google Bulanık Görüntüyü İyileştirme Gerçek Oluyor

Çekilen ilk videolar ve fotoğraflardan günümüze dek pek çok kişi ve kurumun hayalindeki bir teknoloji olan görüntü iyileştirme teknolojisi Google sayesinde artık gerçek olacak. Pek çok kişi ve kurumun hayalinde yer alan bir teknoloji olan fotoğraf iyileştirme teknolojisi Google Beyin Takımı sayesinde gerçeğe dönüşmüş olacak. Özellikle kriminal, ajan ve bilim kurgu film ve dizilerinde sıklıkla karşımıza çıkan görüntü iyileştirme teknolojileri, Google’ın geliştirme aşamasında olan yeni algoritması sayesinde bir hayal olmakta çıkacak.

Google İle Gerçeğe Dönen Bir Hayal Teknoloji

Google Beyin Takımı tarafından geliştirilen bir algoritmayla birlikte, düşük çözünürlüğe sahip ve bulanık olan görüntülerin iyileştirilmesi sağlanabilecek. Peki, eski fotoğrafların görüntü iyileştirilmesinden suçlu tespitine kadar pek çok farklı alanda kullanılacağı varsayılan bu teknolojinin işleyişi nasıl gerçekleşecek?

Fotoğraflarda İyileştirme Dönemi Açılıyor 

Bilindiği üzere düşük çözünürlüğe sahip olan fotoğrafların temeldeki ortak sorunu, net bir görüntünün elde edilmesini sağlayabilecek kadar piksel içermemelerinden kaynaklı olmaktadır. Google’ın geliştirdiği ve Google Brain adı verilen bu yeni algoritmanın sayesinde, fotoğraftaki her bir pikselin çevresine gelebilmesi muhtemel olan renk kodları tahmin edilmek yoluyla görev yapıyor. 8 x 8 piksele sahip olan bir görüntünün bütün piksellerine uygun renk kodları tahmini yapılıyor. Görüntü küçültmeden veya büyütmeden görüntünün çok daha net bir hale getirilmesi de sağlanıyor. Böylelikle fotoğrafın genel çözünürlüğü de arttırılmış oluyor.

Böylece düşük çözünürlüğe sahip fotoğraflara, içeriğindeki obje veya kişinin belirginleşeceği derecede iyileştirme yapılabiliyor. Pek çok kurumun ve kişinin merak içerisinde beklediği bu yazılım, ne yazık ki hala geliştirme aşamasında bulunuyor. İlerleyen zamanlarda daha isabetli iyileştirme oranlarına sahip olması ve tahminlerde bulunması beklenilen bu yazılımın, kullanıma sunulma tarihi ise henüz bir netlik kazanmış değil.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın