Dizüstü Bilgisayarlarda Ses Kalitesi Arttırma

Dizüstü Bilgisayarında Ses Kalitesi Nasıl Artar?

Dizüstü bilgisayarlarda ister film izlensin, ister müzik dinlensin birçok kullanıcı ses performansından memnun kalmıyor. Bu nedenle dizüstü bilgisayarların ses performanslarını yükseltmek için çeşitli yöntemler deniyorlar. Eğer ki kullanıcılar komple bir cihaz değişimine gitmeyecekler ise dizüstü bilgisayarların ses performanslarının artırılması için bazı yöntemler mevcut. Her ne kadar bu yöntemler herkes için aynı özellikte olmasa da bir miktar dizüstü bilgisayarların ses performansını artırıyor.

Uygulama ve İşletim Sistemi Ayarlarını Değiştirme Yöntemi

Öncelikle dizüstü bilgisayarlarda bulunan uygulamaların potansiyel geliştirme seçenekleri bulunuyor. Başlangıçta uygulamaların ayarlar kısmına bakara neler olup olmadığı görüntülenebilir. Bu konuda örnek verilecek olursa Windows ya da Mac için Spotify uygulamalarında seçenekler menüsünde Premium üyeler için yüksek kalite seçeneği bulunuyor.

İTunes’de öncelikle seçenekler bölümünün açılması gerekiyor. Daha sonra çalma ve oynatma kısmına gelinir. Bu kısımda ses geliştiricinin seçili olduğundan emin olmak gerekiyor. Ses geliştiricinin çubuğu ile oynayarak ses kalitesinde istenilen ayarlar yapılabilir. Uygulama ayarları yapıldıktan sonra işletim sisteminin ses ayarları bölümüne gelinmesi gerekiyor. Windows’ta denetim masasına tıklandıktan sonra ses sekmesine tıklanır. Bu bölümde hoparlöre tıklanır ve özellikler sekmesi seçilir.

Açılan ekranda geliştirmeler ve gelişmiş seçenekler çıkacak. Bu ekranda kullanıcı kendisi için en uygun ses ayarları hangisi ise onu seçebilir. Eğer ki yapılan tüm bu işlemler ses performansı için kullanıcıları tatmin etmiyorsa üçüncü parti yapımı ses uygulamaları vardır. Özellikle Mac İtunes için Bitperfect kullanılabilir. Boom 2 de ise Mac cihazlarının sesini çok daha kaliteli hale getirmesinden dolayı önerilebilecek eklentiler arasındadır. Hear ise herek Mac gerekse windows işletim sistemlerinde kullanabilecekleri en önemli ses geliştirici uygulaması olarak dikkat çekiyor. Bu işlemler ile dizüstü bilgisayarların ses performansı yükseltilebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın